Návrh na zriadenie a prevádzku karantény a útulku v meste Levice.
Obsah:
1. Predslov
2. Analýza problému
3. Spôsob riešenia problému
4. Návrh Občianskeho združenia:
a. prečo ako prevádzkovateľ občianske združenie
b. výber pozemku a forma vlastníctva
c. obce zúčastnené na projekte
d. plány a výstavba zariadenia
e. finančná kalkulácia
f. prevádzka zariadenia
g. prevencia a spoločenský záber
h. osveta a práca s deťmi a mládežou
i. o navrhovateľovi.
1. Predslov:
Návrh na zriadenie a prevádzkovanie karantény a útulku pre opustené a túlavé zvieratá je vypracovaný v zmysle platnej legislatívy Slovenskej republiky a v súlade s európskymi právnymi normami v oblasti ochrany zvierat.
Predkladaný návrh nepočíta s utrácaním zdravých a životaschopných zvierat okrem iných dôvodov aj z dôvodu platnej Ústavy SR, kde sa zviera označuje ako vec a na vrátenie stratenej veci má jej majiteľ nárok jeden rok od straty. Návrh naopak predpokladá humánne zaobchádzanie so zvieratami, ich odchyt s minimálnym vystavením stresu, umiestnenie do karantény po dobu kým sa môžu prejaviť prenosné ochorenia aj v inkubačnom štádiu infekcie , potom umiestnenie zvierat v útulku a následne adoptovanie do najvhodnejšieho prostredia.
2. Analýza problému.
V meste Levice, ako aj v celom okrese je výrazný problém s premnožením spoločenských zvierat, najmä psov a mačiek. Veľa psov sa iba zabehne a pri absencii ich dostatočného označenia a zberného zariadenia strácajú šancu na návrat k svojmu majiteľovi. V rámci predkladaného projektu navrhujeme okrem kastrácie a sterilizácie zvierat tiež nezameniteľné a trvalé označenie všetkých psov v útulku čipom. Toto označenie je akceptované v rámci celej EÚ a okrem možnosti vrátiť stratené zviera majiteľovi pomáha tiež predchádzať vyhodeniu nechcených zvierat na ulicu, keďže majiteľa zvieraťa možno ľahko identifikovať.
Ďalším problémom je stále viac psov, ktorí sú plachí a nepriblížia sa k človeku. Prináša to viaceré riziká, psov nie je možné dôkladne veterinárne kontrolovať a tak sa medzi nimi môžu šíriť infekčné ochorenia. Zvyšuje sa tiež riziko napadnutia človeka ak sa plachý pes cíti ohrozený.
V meste a okrese Levice neexistuje vhodné zariadenie, ktoré by riešilo daný problém. Najbližšie útulky sú v Nitre, v Zlatých Moravciach, v Nových Zámkoch. Žiaden z nich túlavé psi z iného mesta neprijíma.
3. Spôsob riešenia problému.
Navrhovaný projekt sa opiera v plnej miere o platnú legislatívu, v rámci ktorej jedinou možnosťou je zriadenie útulku pre opustené a stratené zvieratá.
V rámci navrhovaného projektu ponúkame:
- možnosť vyriešiť problém s túlavými psami a mačkami humánnou a zákonnou cestou
- možnosť pre majiteľov nájsť v zariadení stratené zviera, v prípade identifikácie je majiteľ automaticky kontaktovaný
- karantenizáciu zvierat v zmysle platného veterinárneho zákona
- po výstavbe útulku sterilizačný projekt psov a mačiek . V meste sa zredukuje počet nechcených spoločenských zvierat, a tým aj riziko prenosu infekčných ochorení
- ponúkame bezplatne spoluprácu so školami a predškolskými zariadeniami v obci v oblasti vzdelávania o starostlivosti o spoločenské zvieratá, o kynológii a ochrane zvierat
4. Návrh občianskeho združenia
a/. prečo ako prevádzkovateľ občianske združenie:
Naše občianske združenie, ponúka odborné riešenie problému . Členovia OZ sú občianskymi aktivistami, a majú nielen skúsenosti s prácou s túlavými a týranými zvieratami, ale aj celoslovenské a medzinárodné kontakty na podobné združenia, odborníkov a médiá zaoberajúce sa touto problematikou. OZ s odchytenými zvieratami zaobchádza humánne, čím sa mesto vyhne ostrej kritike zo strany ochranárov a médií v prípade, že by túlavé zvieratá boli utrácané.
Čo sa týka výstavby a prevádzky zariadenia, občianske združenie nie je viazané žiadnymi predpismi, smernicami, výberovými konaniami na dodávateľov služieb. Vyberá si najvýhodnejšieho dodávateľa ako na služby, tak i materiál, najlepšieho veterinára, oslovuje širokú vrstvu ľudí v rámci fyzickej pomoci pri výstavbe zariadenia. Oslovuje sponzorských dodávateľov. Riadi celú výstavbu, prevádzku karantény. Finančné náklady na útulkovú časť a zvieratá v nej financuje z finančných zdrojov združenia.
b/. výber pozemku a forma vlastníctva
Občianske združenie nevlastní žiaden pozemok vhodný na výstavbu zariadenia. S ohľadom na časť projektu pod písmenom d – plány a výstavba zariadenia, by mal mať pozemok minimálne 6000 m2. V prípade ak nie je možné nájsť a poskytnúť taký pozemok, je možných aj 5000 m2. V prípade menšieho pozemku než 5000 m2 sa budú musieť osvetové akcie odohrávať na inom mieste.
Pozemok by mal byť vzhľadom na plánované aktivity pre verejnosť dostupný autom a vzdialený najviac dva km od zastávky autobusu alebo vlaku.
Zalesnená plocha je výhodou.
OZ sa aktívne podieľa na hľadaní vhodného pozemku, kde už má nejaké návrhy a momentálne jedná s majiteľmi pozemkov.
c/. obce zúčastnené na projekte
Okres Levice je priveľký na jedno spoločné zariadenie. Preto má občianske združenie záujem do projektu zapojiť mesto Levice a priľahlé obce. Priľahlé obce by sa mali na projekte zúčastňovať finančným preplatením jedného dvoj koterca v úvode budovania projektu – teda v prvej etape. V ďalších etapách budú oslovované o menší finančný príspevok na dobudovanie zariadenia. Občianske združenie im po spustení prevádzky zabezpečí odchyt a umiestnenie túlavých zvierat.
Ostatným obciam, ak prejavia neskôr záujem a potrebu odchytiť a umiestniť zviera do zariadenia, bude vyhovené iba v prípade, že to kapacita zariadenia bude povoľovať, prípadne bude možnosť umiestniť zviera v inom zariadení. V prípade záujmu o spoluprácu zo strany niektorej obce, OZ ponúkne zmluvu na zriadenie a prevádzku zariadenia aj tejto obci.
d/. plány a výstavba zariadenia
Výstavba zariadenia bude prebiehať v zmysle platnej legislatívy SR. Podmienky na prevádzku karantén a útulkov určuje bližšie aj Vyhláška 123 / 2008 § 9 a 10.
Výstavba zahŕňa:
a/. oplotenie, prípravné práce – kanalizácia, rozvod vody a elektriky – závisí od pozemku a dostupných inžinierskych sietí. Kanalizácia, voda a elektrika sú podmienky, ktoré vyžaduje zákon.
b/. objekt v ktorom bude vyšetrovacia miestnosť, sociálne zariadenie pre zamestnancov, denná miestnosť, šatňa, sklad na krmivo a prevádzková miestnosť
c/. koterce určené na karanténu novoprijatých zvierat
d/. koterce určené pre útulkovú časť prevádzky
e/. stavba s vnútornými kotercami pre psov a mačky po kastrácii , ktorá sa bude vykonávať v rámci kastračného prevenčného programu.
Na pozemku budú hore uvedené objekty a výbehy.
Pozemok sa bude deliť na karanténnu časť, útulkovú časť a časť pre verejnosť, kde budú prebiehať rôzne akcie zhrnuté v bode g- osveta a práca s deťmi a mládežou.
Výstavba bude prebiehať v troch etapách rozložených na v súčasnosti bližšie neznámy počet rokov .
etapa – bod a, b, c
etapa – bod d
etapa – bod e
e/. finančná kalkulácia
Zahŕňa financovanie výstavby a financovanie prevádzky.
Financovanie výstavby: na financovaní výstavby v bode a, b, c, e sa bude podieľať mesto, obce zúčastnené na projekte – ich pomoc bližšie špecifikovaná pod písmenom c. Finančná spoluúčasť mesta bude výsledkom ďalších rokovaní a dohôd.
Financovanie kotercov v útulkovej časti , druhá etapa, bod d, preberá na seba združenie.
Financovanie prevádzky: navrhujeme aby mesto prispievalo na plat a odvody do fondov jedného zamestnanca, ktorý bude od schválenia projektu na všetko dohliadať. OZ si vyhradzuje právo výberu vhodného zamestnanca.
Financovanie psov v útulkovej a karanténnej časti preberá na seba združenie – krmivo, 2x preočkovanie, sterilizácie a kastrácie psov a mačiek, umiestnenie zvierat. Združenie bude tiež financovať náklady na plat a odvody do fondov druhého zamestnanca. Na základe dohody je možné zamestnať aj občanov na dohodu, brigádnický pomer, VPP a pod., avšak OZ si vyhradzuje právo výberu vhodných zamestnancov na túto prácu z potenciálnych uchádzačov.
Občianske združenie pokryje veľkú časť nákladov na výstavbu, prevádzku a akcie pre verejnosť z vlastných zdrojov – 2% z príjmu fyzických a právnických osôb, sponzorské finančné dary zo Slovenska a zahraničia, verejné zbierky, fondy, dotácie, vlastné príjmy. V rámci materiálu a prác osloví firmy, podniky, živnostníkov, zahraničie, v ktorom má kontakty. Na základe nášho predpokladu sa tým výrazne znížia celkové náklady na výstavbu a prevádzku zariadenia.
f/. Prevádzka zariadenia
Prevádzku zariadenia bude riadiť občianske združenie tak, aby zodpovedala veterinárnym, hygienickým a bezpečnostným požiadavkám a podmienkam a platnej legislatíve SR.
Odchyt psov v meste Levice zabezpečí nás pracovník s licenciou alebo mesto s mestskou políciou, po zaškolení pracovníkov v odchytávaní túlavých zvierat. Odchyt v obciach, ktoré nemajú políciu a spolupodieľajú sa na projekte, zabezpečí náš pracovník s licenciou.
Školenie pracovníkov na odchyt zabezpečuje Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach. Zariadenie bude viesť evidenciu všetkých zvierat aj so zdravotnou dokumentáciou , a tiež evidenciu výdavkov zariadenia, ktoré budú mesačne spracované a zasielané mestu a zúčastneným obciam.
g/. prevencia a spoločenský záber
V súčasnej situácii je zriadenie uvedeného zariadenia už nutnosťou. Avšak populácia spoločenských zvierat je neúmerne vysoká a ich premnožovanie sa je na vzostupe, preto je potrebná cielená prevencia. Občianske združenie už vo svojich stanovách určilo aj tento bod svojho smerovania a chce rozbehnúť účinný a adresný kastračný program. Týka sa všetkých odchytených zvierat v zariadení a tiež voľne žijúcich mačiek, ktoré sa po vykastrovaní vrátia do svojho pôvodného teritória, čím tam nepustia nové, nevykastrované mačky. Mačky choré budú veterinárne preliečené a umiestnené do náhradných domovov. Kastrované mačky budú označené odstrihnutím kúska ucha, v celkovej narkóze , čo sa bežne používa ako nezameniteľné označenie vykastrovaných mačiek.
V rámci prevencie budú oslovené základné a stredné školy, ktorým budú ponúknuté prednášky a videoprojekcie humánnej výchovy na vyučovanie, ktoré sú schválené ministerstvom školstva. U mnohých žiakov a študentov už evidujeme záujem o problematiku nechcených zvierat a plánujeme tento záujem naďalej rozvíjať.
V meste, aj v obciach bude združenie organizovať prednášky a stretnutia, na ktorých bude vysvetľovať výhody kastrácie zvierat. Dohodne so spolupracujúcim veterinárom kastračné akcie za výhodné ceny pre občanov.
Za pomoci regionálnych médií bude oslovovaná verejnosť rôznymi akciami v rámci prevencie.
Zariadenie pre nechcené, túlavé a stratené zvieratá má široký spoločenský záber. Mesto odstráni riziko prenosu infekčných chorôb zo zvierat na ľudí a najmä deti (výkali v pieskoviskách), riziko napadnutia psími svorkami, riziko dopravných nehôd zapríčinenými prekážkou na ceste akou túlavý pes bezpochyby je. Kastrácie a podchytenie túlavých mačiek prinesú o pár rokov ich vymiznutie z ulíc, sídlisk a pieskovísk, čím sa nesporne zvýši hygiena v rámci mesta.
Eliminuje sa tiež riziko prenosu nákazlivých ochorení na iné spoločenské, hospodárske a poľovné zvieratá (besnota, a iné).
V prípade, že sa podarí nájsť vhodný pozemok, združenie jednu jeho časť využije na prácu s verejnosťou. Vytvorí zelený mini park s lavičkami, stromami, jazierkom, výbehmi pre psov a mačky. Namiesto posedávania mládeže v baroch jej ponúkneme inú alternatívu. Minipark by sa stal hojne navštevovaný celými rodinami a bol by skvelou prezentáciou mesta. Návštevníci by si brali na venčenie psíkov z útulku a vznikali by putá medzi psami a ľuďmi. Tieto putá sú najrýchlejší spôsob umiestnenia psov do nových rodín, ako je to zrejmé z praxe v iných útulkoch, kde chodia ľudia pravidelne venčiť.
OZ plánuje vybudovať aj hotel pre psov, kde si ľudia donesú svojich psíkov, keď idú na dovolenku a nemôžu si ich zobrať so sebou. Z čoho bude mať aj príjem financií na vedenie zariadenia.
Podmienkou na takýto park je dostatočne veľký pozemok. Preto je výber pozemku dôležitý. Nemusí byť na lukratívnom mieste, lukratívnym – pre verejnosť ho vieme vytvoriť.
Zariadenie bude separovať vzniknutý odpad a svojimi aktivitami v rámci možností dbať na ochranu životného prostredia v najvyššej možnej miere.
e/. osveta
OZ plánuje prednášky na školách na témy spojené s výchovou, výživou a zdravím psa + rady a odpovede na konkrétne otázky poslucháčov v diskusii po prednáške, návštevy domov dôchodcov, návštevy detských domovov, ústavov s handicapovanými deťmi.
Zabezpečíme kynológa na kynologický výcvik pre záujemcov, ktorí si adoptovali psa z útulku za zvýhodnených podmienok. Toto prinesie osoh aj deťom a mládeži, ktorí nemajú psa a získajú tým možnosť tráviť zmysluplne voľný čas a zároveň to prinesie osoh aj psom z útulku, ktoré týmto budú mať lepšie uplatnenie v rodinách a budú mať väčšiu šancu na adopciu. Pri tejto práci sa zistia aj povahové vlastnosti psov a ľahšie sa určí pre nich nový majiteľ.
Športové vyžitie: psíky sa môžu trénovať aj na agility. Vďaka možnostiam, ktoré máme, môžu deti nastúpiť aj do rôznych súťaží – v rámci republiky, no aj v zahraničí, a tak premeniť svoje ambície na úspech. Naučia sa zdravej súťaživosti a zároveň aj starostlivosti a zodpovednosti za zverené zviera.
5. O navrhovateľovi
Občianske združenie, ktoré predkladá návrh, je združenie, ktoré vzniklo ako reakcia občanov na konkrétny problém a potrebu založenia útulku pre zvieratá v Leviciach.
Členovia OZ mnoho rokov aktívne odchytávajú túlavé psi a mačky v meste, poskytujú im veterinárne ošetrenie, dočasnú opateru a umiestňujú ich do nových domovov. Len od decembra 2010 do konca Júna 2011 bolo takto z ulíc mesta a okolitých dedín odstránených približne 50 psov a mačiek. Odchytené zvieratá sú riadne zdokumentované. Vykonávame tiež monitoring zvierat, ktoré zatiaľ nie sú odchytené, sledujeme ich zdravotný stav , správanie a možnosť nežiadúceho množenia, a tomuto prispôsobujeme odchytovú činnosť. Členovia OZ túto prácu vykonávajú na vlastné náklady, a v rámci vlastného voľného času. O odchytených zvieratách, ako aj o plánoch, akciách a aktivitách OZ informujeme svojich sympatizantov a verejnosť prostredníctvom internetu, najmä sociálnych sietí.
Naše združenie má pred sebou veľa cieľov, z ktorých najväčšou prioritou je založenie útulku a nemenej dôležitou je aj osvetová činnosť. Naše ciele sú špecifikované v stanovách nášho združenia:
Čl. 2: Poslanie a ciele združenia
2.1. OZ Šťastný Domov – Happy House je dobrovoľná, nezisková, nepolitická, nenáboženská, ekologická organizácia pre ochranu zvierat a všetkého života na Zemi, združujúca ľudí sympatizujúcich s jej myšlienkami.
2.2 Hlavným cieľom organizácie je :
-ochrana zvierat pred ich utrpením, stresom a týraním
-očkovací program psov proti nákazlivým chorobám
-kontrola populácie psov a mačiek
-denne ochraňovať zdravie občanov tým, že ihneď izoluje túlavé, agresívne a choré zvieratá z ulice, ktoré umiestňuje do príslušných zariadení
-riešenie problematiky túlavých psov
-spolupracovať s deťmi z detských domovou
-výchova detí a mládeže k ochrane prírody
-poskytovať zmysluplné trávenie voľného času
-integrovať handicapované deti a mládež medzi zdravé deti a mládež
-podporovať zdravý životný štýl detí, mládeže a občanov zdravotne postihnutých
-poskytovať súčinnosť orgánom štátnej správy a samosprávy pri plnení ich úloh na úseku ochrany životného prostredia a napomáhať k zlepšovaniu životného prostredia.
OZ Šťastný Domov – Happy House:
Branislav Jurok
Ing. Hana Drappanová
Ing. Peter Gregor
Renáta Gregorová
Zuzana Turčanova
Mária Viteková
Erika Kováčova
OZ má tiež množstvo aktívnych dobrovoľníkov a sympatizantov.
Email: stastnydomov@gmail.com
Telefon: 0911 666 266
Príloha:
Predbežný rozpočet karanténnej časti zariadenia, ktorá je podľa návrhu financovaná obcami:
Počet kotercov : 10 a viac (max. 3 psi v koterci)
Výstavba 1 koterca : cca 400 Eur (cena zahŕňa pevný betónový základ, oplotenie, zateplenú búdu pre 3 psov a vnútorné vybavenie koterca)-možné zníženie nákladov pri oslovení sponzorov, dobrovoľníkov,…
Cena za očkovanie, predbežná vet. prehliadka : cca 15 Eur/pes, možné zníženie ceny na základe dohody s vet. lekárom
Krmivo: cca 10-20 Eur mesačne/pes, možné zníženie pri predpoklade spoluúčasti oslovených sponzorov
Dezinfekcia: 5 Eur mesiac/koterec
Čipovanie: cca 20 Eur/pes (možné zníženie ceny na základe dohody s vet. lekárom)
Rozpočet nezahŕňa náklady na výstavbu samotného zariadenia, vybudovanie inžinierskych sietí, oplotenia a prevádzkovej miestnosti, nakoľko lokalita zariadenia zatiaľ nebola určená a nemožno predpokladať, čo z uvedeného je potrebné vybudovať a akým spôsobom. V prípade, že by sa podarilo získať pozemok s budovou, jej úprava by bola pravdepodobne výrazne lacnejšia ako výstavba nového objektu.
Viac tu: https://stastnydomov-happyhouse.webnode.sk/zvieratka-na-adopciu/fenky/